Yeni FaceTime Açığı Telefon Daha Çalarken, Arayan Kişinin Karşıdakini Görmesi ve Duymasını Sağlıyor

Eğer bir Apple cihaza sahipseniz, birkaç günlüğüne FaceTime uygulamasını kapatmak isteyebilirsiniz.

Apple’ın, popüler FaceTime uygulamasında daha telefon açılmadan, arayan kişinin karşı tarafın sesini ve görüntüsünü görebildiği şaşkınlığa uğratan bir açık ortaya çıktı.

Açık, Twitter ve birçok sosyal medya platformunda gündeme oturdu. Kullanıcılar tüm Apple kullanıcılarının haberleri bile olmadan gizlice dinlenebilmeleri konusunda şikayetlerini sosyal medya hesaplarında paylaştılar.

The Hacker News çalışanları açığı iOS 12.1.2 versiyonu kullanan bir iPohne X de ve MacBook cihazlarda deneyerek çalıştığını onayladı.

Açığın nasıl çalıştığını adım adım anlatmak gerekirse;

  1. FaceTime Görüntülü Arama ile istenilen kişi aranıyor,
  2. Telefon çalarken, ekranı aşağıdan yukarı çekip “Görüşmeye Kişi Ekle” butonuna basılıyor,
  3. 2. Adımda eklediğiniz kişi kendiniz bile olabilirsiniz,
  4. Bu yaptıklarınız bir grup konuşması başlatıyor ve ilk aradığınız kişi aramayı henüz kabul etmemiş bile olsa karşıdaki kişinin sesi ve görüntüsü görülebiliyor.

Bazı raporlar aradığınız kişi aramanın sesini hızlıca durdurmak için ses kısma butonu veya güç butonuna bastığında bile kameranın aktifleştiğini bildiriyor.

Apple bir yama güncellemesi sunana kadar durumla ilgili yapılabilecek tek işlem FaceTime uygulamasını kapatmak oluyor.

Uygulamayı kapatmak isteyenler için;

-iPhone’larda Ayarlar’a girip aşağıya doğru kaydırarak FaceTime uygulamasını bulun ve açtığınızda karşınıza gelen  butonu sola doğru çekin.

-Mac cihazlarda ise FaceTime uygulamasını açın ve uygulamanın sol üst köşesindeki menü barına tıklayın ve “FaceTime’ı Kapat” tuşuna basın.

Kaynak: https://thehackernews.com/2019/01/apple-facetime-privacy-hack.html