WPA3: Kablosuz Ağ Güvenliğinde Yeni Nesil Standart

Microsoft, kurumsal bloğunda Windows 10 kullanıcılarının yakında WPA3 güvenlik sistemine kavuşacaklarını açıkladı. Kablosuz ağ güvenliği şifreleme sistemi WPA3 (Wi-Fi Protected Access), saldırganların Wi-Fi şifresini kırmasını zorlaştıran yeni nesil bir güvenlik sistemi.

Microsoft henüz Windows 10 için WPA3-Kişisel özelliğini resmi olarak açıklamamış olmasına rağmen, Windows 10 SDK Preview build 18272 numaralı Windows güncellemesindeki yeni API, kullanıcıların yakın zamanda bu desteği alabileceğini gösteriyor.

Windows 10 Software Development Kit (SDK), Windows’a uygulama üreten yazılımcılar için Windows 10 da sunulan bir platform. WPA3 ilk olarak, SDK build 18272 güncellemesi ile bu yazılımcıların WPA3 sistemini önceden test edip geribildirim yapabilmeleri için sunulmuştu.

WPA3-Kişisel, parola tahmin etme girişimlerine karşı Simultaneous Authentication of Equals (SAE) (Eşzamanlı onaylama) güvenlik protokolünü kullanıyor. Aslında WPA3, bu senenin başlarında açıklanmıştı. Ancak resmi olarak duyurulması neredeyse senenin sonuna doğru olacağa benziyor.

Teknoloji cihazları üreten pek çok firma ve hatta Microsoft, cihazlarının WPA3 standartlarına uygun olması için gerekli yazılım güncellemelerine başladı bile.

Kaynak: https://thehackernews.com/2018/11/windows-10-wpa3-wifi-security.html