Windows, Chrome Altyapılı Tarayıcı Hazırlığında

Yapılan onca yatırım ve sürekli geliştirme çabalarına rağmen Windows 10’un 3 yıldır kullandığı Edge internet tarayıcısının bir başarısızlıktan ibaret olduğu sır değil.

Windows Merkezi’ninden sızan söylentilere göre Microsoft, varsayılan tarayıcısı Edge’den tamamen vazgeçip, bunun yerine “Anaheim” adı altında Chromium altyapısı ile geliştirilmiş bir internet tarayıcısı geliştiriyor. Henüz Microsoft’un sitesinde Anaheim adı altında herhangi bir bilgi bulunmuyor ancak yeni tarayıcının Chromium altyapılı yazılım motoruyla çalışacağı kesin gibi.

Eğer bu söylenti gerçekse Microsoft, yeni tarayıcı yazılımnda kendi EdgeHTML motorunu kullanmayacak.

Chromium, Google tarafından başlatılan açık kaynak kodlu bir web tarayıcı projesi ve bu proje Chrome başta olmak üzere Opera ve Vivaldi gibi birçok popüler tarayıcı tarafından da kullanılıyor.

Henüz Anaheim’in Edge markasını kullanıp kullanmayacağı veya Edge’de saklanan verilerin Anaheim’de aktif olup olmayacağı belli değil. Fakat görünüşe göre EdgeHTML ile yola devam edilmeyecek.

Microsoft, Chromium’u iOS ve Android cihazlardaki Edge uygulamasında uzun süredir kullanıyordu. Yeni tarayıcı Anaheim’in ise 2019 yılının Nisan ayında piyasaya çıkması bekleniyor.

Kaynak: https://thehackernews.com/2018/12/edge-browser-anaheim-chromium.html