WhatsApp’taki Güvenlik Açığı!

Facebook’un mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, 2018’in başından itibaren, her gün bir milyardan fazla grup ve 65 milyardan fazla mesajla 1,5 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Bu kadar çok sohbet ile, çevrimiçi dolandırıcılık, söylentiler ve sahte haberler için potansiyel çok büyük. Tehdit aktörlerini kullanmak için bir silahlanma varsa, o zaman korunmak da zorlaşıyor bizim için.

Ancak Check Point Research, popüler mesajlaşma uygulamasında, tehdit eden aktörlerin hem özel hem de grup görüşmelerinde gönderilen mesajları yakalamalarına ve manipüle etmelerine olanak tanıyan yeni saldırganları açıkladı. Ssaldırganlar, güvenilir kaynaklar gibi görünerek yanlış bilgi oluşturmak ve yaymak için muazzam bir yöntem kullanıyor.

Bu yöntemle saldırganlar, WhatsApp içinde bir arkadaşınızdan gelen mesajın metnini değiştirebiliyor, başka bir grup katılımcısına özel bir mesaj gönderirken herkese açık bir mesaj olarak gizler böylece hedeflenen kişi yanıt verdiğinde görüşmedeki herkes tarafından görülebilir.

Sorumlu Bilgilendirme sürecini takiben, Check Point Research, bulgularını WhatsApp’a bildirmiştir. Check Point Research’ün görüşüne göre, bu açıkların çok önemli ve dikkat gerektirdiğini düşünüyoruz.

Video halinde aşama aşama izlemek isterseniz buradan izleyebilirsiniz.