TREND UYGULAMALARDA BİLGİ GÜVENLİĞİNE DİKKAT!

Günümüzde yeni çıkan bir uygulamadan haberdar olmak sosyal medya sayesinde çok kolay bir hale geldi. Bu sıralarda sosyal medyadının parıldayan uygulaması GetContact isimli uygulama oldukça büyük bir kitlenin dikkatini çekmiş olup kullanımı hızlıca yaygınlaşmaya devam etmektedir.

GetContact isimli uygulamanın esas amacı her ne kadar numaraları engellemek adına filtre koyması olsa da kullanıcılar tarafından ilgi toplamasını sağlayan asıl özelliği, telefon numaranızı girerek insanların sizi rehberinize nasıl kaydettiklerini görebilmeniz oluyor. Bunun yanında bu uygulama sizden rehber bilginizi paylaşma iznini vermenizi de istiyor.

Aslına bakarsak bir bilgi havuzuna kişisel rehberinizdeki her numarayı uygulamanın veri havuzuna teslim etmiş oluyorsunuz. İsimlerinin nasıl kaydedildiğini öğrenmek isteyen vatandaşların sayısı ise şimdiden 4 milyarı geçmiş durumdadır.

Sırf GetContact değil, görüp görebileceğiniz tüm numara sorgulama uygulamaları bu şekilde çalışıyor. Eğer bu tarz uygulamaları kullanıyorsanız yukarıda belirttiğimiz gibi rehberinizin tanımadığınız kişilerle paylaşıldığı bilincinde olmanızda fayda var. Uygulamaları yüklerken verdiğiniz izinlerin kişisel bilgi güvenliğinizi tehlikeye atabileceğini unutmayın.