Siber Suçluların Market Sitesi xDedic Polis Tarafından Kapatıldı

Amerikan ve birçok Avrupa ülkesinin emniyet teşkilatı yetkililerinin de dahil olduğu uluslararası bir davadan dolayı federal polisler, siber suçluların yeraltı pazarı xDedic sitesini kapattı ve Ukraynalı 3 şüpheliyi gözaltına aldı.

İllegal Pazar xDedic, siber suçluların dünya üzerinde binlerce hacklenmiş bilgisayara erişimi satın alabildiği, kiralayabildiği veya satabildiği bir yer.

Bu yeraltı website yıllardır sunucularının konumlarını stratejik olarak dünyanın dört bir yanına yaymış ve bu sayede yıllardır piyasada gezinen bir işletme.

xDedic müşterilerine tüm dünya üzerinde fiyat farklılıkları göstererek 176 binden fazla ele geçirilmiş özgün bilgisayara erişim ve bu cihazlar üzerinde kontrol yetkisi satıyor.

Bu firmadan zarar gören endüstri firmaları arasında “eyalet ve federal hükümet altyapısı, hastaneler, acil durum hizmetleri, çağrı merkezleri, muhasebe ve hukuk firmaları, emeklilik fonları ve üniversiteler” gibi birçok endüstri yer alıyor.

Kaspersky’ın 2016 raporuna göre, xDedic bir grup Rusça konuşan Hackerlar tarafından yönetiliyor ve herhangi biri sadece 6$’a Avrupa Birliği’ndeki bir ülkenin devlet ağında bulunan sızılmış bir sunucuya ulaşabiliyordu.

Bu yeraltı pazarı 24 Ocak 2019 tarihinde kapatılana kadar sahtecilik ile 68milyon dolardan fazla para döndürdü.

Yetkililer, xDedic’in Belçika ve Ukrayna’da bulunan altyapılarının parçalandığını ve ele geçirildiğini belirtti. Siteye erişmeye çalışan kullanıcıların da bu pazarın kapatıldığına dair bir sayfaya yönlendirildiğini bildirdi.

Kaynak: https://thehackernews.com/2019/01/cyber-criminal-marketplace.html