Quora Hacklendi – 100 Milyon Kullanıcının Verileri Çalındı

Dünya’nın en popüler soru-cevap sitesi Quora, tespit edilemeyen Hackerlar tarafından hacklendi ve büyük bir veri açığına maruz kaldı. Bu olay neticesinde 100 milyon kullanıcının kişisel bilgilerine ulaşıldı.

Quora açıklamasında, belirlenemeyen 3. Parti kullanıcıların bir açık sayesinde sisteme girip 100 milyon kullanıcının verilerini çaldığını bildirdi. Bu neredeyse sitedeki üyelerin yarısının verileri anlamına geliyor..

İcra Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortaklardan Adam D’Angelo’ya göre sızdırılan kişisel veriler şu şekilde;

  • Hesap Bilgileri: İsimler, e-mail adresleri, şifreler ve izin verilmiş bağlı sosyal medya hesaplarının (Facebook, Twitter vb.) bilgileri.
  • Herkese açık içerikler ve işlemler: Sorular, cevaplar ve verdikleri oylar gibi.
  • Herkese açık olmayan içerikler ve işlemler: Tüm DM’ler gibi.

Quora, şifrelerin kolaylıkla çözülmemesi için karmaşık şifreler halinde depolandığını, yine de önlem olarak durumdan etkilenen üyelerine sistemden çıkış yaptırıp, şifre değiştirme sayfasına yönlendirdiklerini belirtti. Ayrıca sistemdeki güvenlik açığını hala incelediklerini ve en hızlı şekilde kapatmaya çalıştıklarını da ekledi.

Merak edenler için kısa bir not:
Dünyanın en büyük veri hırsızlığı 2016 yılında Yahoo’nun hacklenmesi ile 3 milyar kullanıcının verilerinin sızdırılmasıyla gerçekleşmişti. Geçtiğimiz haftalarda ise dünyanın en büyük otel zinciri Marriott Hotel’in 1 Milyar ziyaretçisine ait kişisel verilerini ve hatta bazı ziyaretçilerinin finansal verilerini sızdırması ise 2. büyük veri hırsızlığı olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: https://thehackernews.com/2018/12/quora-hack.html