Popüler Uçuş Takibi Flightradar24 Veri İhlali!

Bir harita üzerinde gerçek zamanlı uçak uçuş bilgilerini gösteren dünyanın en popüler uçuş izleme hizmetleri Flightradar24’ten biri, 230.000’den fazla müşteri için şifreli e-posta adresleri ve şifreler içeren büyük bir veri ihlali yaşadı.

Blog veya sosyal medya hesapları aracılığıyla bu veri ihlali ile ilgili herhangi bir açıklayıcı bilgi olmadan, Flightradar24 bu hafta başlarında e-posta göndermeye başladı ve şifre sıfırlama bağlantısıyla şifrelerin değiştirilmesini istedi.

Şirket tarafından, yaptıkları güvenlik değerlendirmesi sonucunda hizmet altyapısında birden fazla güvenlik açığı tespit edildiğini, dolayısıyla hackerların bu açıklar üzerinden kullanıcı verilerine eriştiği açıklandı.

16 Mart 2016 tarihinden önce üye olmuş herkesin bu saldırıdan etkilendiği şirket tarafından doğrulandı. Yaklaşık 250.000 kullanıcının eposta adresi ve parolası sızdırıldı. Parolaların şifrelenmiş şekilde sızdırılmış olması, sızıntının kritiklik seviyesini bir nebze düşürmüş olsa da, etkilenen kullanıcı sayısı bir hayli fazla olduğunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor.