Norsk Hydro, Fidye Saldırısı Sonrasında Dünya Çapındaki Sistemlerini Durdurmak Zorunda Kaldı

Dünyanın en büyük alüminyum üretim firmalarından Norsk Hydro, geniş çaplı bir siber saldırı sonrası teknoloji sistemlerini kullanamaz hale gelerek Avrupa ve Amerika’daki fabrikalarını durdurmak zorunda kaldı.

Norsk Hydro firmasının basın açıklamasına göre, firma birçok fabrikasını geçici olarak durdurdu ve mümkün olan tesislerde manuel operasyona geçti.

Siber saldırı, ilk olarak Amerika’da başladı ve firmanın bilgi teknoloji uzmanları saldırıyı tespit etti. Firma hala saldırıyı durdurmaya ve olayı tam olarak anlayabilmek için soruşturmaya devam ediyor.

Firma yaptığı açıklamada ayrıca, Hydro’nun temel önceliğinin güvenli operasyonları sağlayabilme ve firma üzerinde bırakılacak operasyonel ve finansal etkiyi limitlemek olduğunu ve dolayısıyla bu problemin güvenlik ile alakalı bir kazaya yol açmadığını belirtti. 18 dakika süren video basın konferansında, firma CFO’su Eivin Kallevik, Norsk Hydro sistemlerinin LockerGoga adlı bir fidye Malware’i saldırısı altında olduğunu gösterdi.

LockerGoga Malware’i diğer tüm fidye saldırıları gibi bulaştığı cihazlardaki dosyaları şifreliyor ve açmak için ücret talep ediyor.

Kallevik, “Durum oldukça ciddi. Tüm dünya çapında ağımız çöktü ve hem üretimimizi hem de ofis operasyonlarımızı etkiledi.” dedi.

Ayrıca basın konferansında, (NNSA) Norveç Ulusal Güvenlik Kurumu’nun, Norsk Hydro firmasına yardım ettiği de açıklandı. Firma, “Alınan operasyonel ve finansal etkiyi hesaplayabilmek için henüz çok erken” dedi.

Norsk Hydro son yıllarda birçok devasa firmayı etkileyen fidye saldırılarının son kurbanı oldu.

Bu saldırılar sonucunda firmanın ne kadar kayıp yaşadığı henüz bilinmiyor. Saldırıyı gerçekleştiren siber suçlulara herhangi bir ödeme yapılıp yapılmayacağı da merak konusu.

Norsk Hydro, siber saldırılara karşı sigortası olduğunu ve ana planlarının sistemlerini tamir edip, yedeklenmiş olan verileri sistemlerine geri yüklemek olduğunu söyledi.

Kaynak: https://thehackernews.com/2019/03/norsk-hydro-ransomware-attack.html