MOSQUITO ATTACK İLE AIR-GAPPED BİLGİSAYARLARDA GİZLİ VERİ DEĞİŞİMİ

Güvenlik araştırmacıları geçen ay saldırganların Faraday kafesi içinde korunan bilgisayarların verilerinin nasıl çalınabildiğini gösterdiler. Aynı odada yer alan iki (veya daha fazla) PC’nin nasıl ultrasonik dalgalar üzerinden veri değişimi ile gizlice kapandığını gösteren yeni araştırmasıyla geri döndü.

Air-Gapped bilgisayarların, sistemlerin Internetten ve yerel ağlardan izole kaldığı ve ancak bir USB flash sürücü veya başka bir çıkarılabilir ortam aracılığıyla verilere fiziksel erişimini gerektiren en güvenli kurulum olduğuna inanılmaktadır.

İsrailli Ben Gurion Üniversitesinde bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yeni teknik olan MOSQUITO, belirli bir ses çipi özelliğini kullanarak bağlı hoparlörleri (pasif hoparlörler, kulaklıklar veya kulaklıklar) mikrofonlara dönüştürerek çalışır.

İki yıl önce, aynı araştırmacılar, saldırganların, kulaklığınızı (virüslü bilgisayara bağlı), bir dinleme aygıtı gibi mikrofona çevirerek, kötü niyetli yazılımları kullanarak gizli sohbetleri nasıl dinleyebileceğini göstermişlerdi. Bazı hoparlörler / kulaklıklar, neredeyse ultrasonik aralığa (18kHz – 24kHz) iyi yanıt verdiğinden, araştırmacılar bu tür donanımların mikrofon yapmak için tersine çevrilebileceğini keşfettiler.

Mosquito Saldırısını izlemek isterseniz videoya buradan ulaşabilirsiniz.