KASPERSKY, AMERİKALILARIN IŞİD OPERASYONUNU SUYA DÜŞÜRDÜ!

ABD hükümeti, Rus Hükümetinin bir uzantısı olduğu şüphesiyle Kaspersky’ın ürünlerini yasaklamıştı. Arada böyle bir gerginlik varken şimdi ses getirecek başka bir kaosa daha şahit oluyoruz.

Siber operasyonda kullanılan malware yazılımlar, yetkililere göre, İslam Devleti ve El Kaide ile ilişkili bireylerin örgütlerinin liderliği ile iletişim kurdukları internet kafelerde bilgisayarları hedef almak için kullanıldı. Kaspersky siber operasyonda kullanılan malware yazılımı farkedip yayınlayınca ABD’nin operasyonu suya düştü.

Raporun kamuoyuna sızdırılması ile Amerikalıların bu operasyonu askıya aldığı, IŞİD ve El Kaide ile savaşan Amerikan askerlerinin hayatının da tehlikeye girdiği düşünülüyor. JSOC özel keşif misyonunun bir parçası olarak elektronik savaş ve muharebe elektronik istihbaratı birimlerini bünyesinde toplamıştı.

Bilgisayarlara yerleştirilecek olan malwareler internet cafelerde şüphe uyandırmadan ve yazılım yüklemeden girecekti. Klavye tuş hareketlerinden, fare hareketlerine kadar kaydedip, webcam görüntülerini kaydetme ve ortamdaki sesi dinlemede kullanılacaktı.