İphone’unuzdaki Fotoğraflar Tehlike Altında!

iOS 12’nin yayına girmesinin ardından telefonunuzu eline alabilen herkesin telefonunuzdaki rehber ve fotoğraflara ulaşabileceği bazı güvenlik açıkları keşfedilmişti.

Apple bu açığı iOS 12.0.1 ile kapattı fakat Jose Rodriguez adında bir yazılımcı buna benzer ve çok daha kolay yapılabilen bir açığı hemen ortaya çıkarttı.

Bu güvenlik açığı, bir öncekine göre biraz daha ileri seviyede. Telefon kilit ekranındayken, telefonunuzdaki albümlere erişilmesini ve bunları herhangi birine Apple Mesajları sayesinde gönderilebilmesine olanak sağlıyor.

Bu arada; iOs 12.0.1 ‘deki güvenlik açığının uygulanması çok daha basit olduğu için kullancılarda bir güven sıkıntısı da başladı. Bu açıktan dolayı eşinizin, iş arkadaşlarınızın veya okul arkadaşlarınızın özel resimlerinize ulaşması işten bile değil.

Bu açık maalesef iOS 12 ve iOS 12.0.1. yüklü bütün iPhone modellerinde yer alıyor.

Ancak Apple bu açığı kapatana kadar manuel olarak bir önlem almanız mümkün;

Ayarlar -> Siri ve Arama bölümüne girdikten sonra “Kilitliyken Siri’ye İzin Ver” seçeneğini kapatabilirsiniz. (Bazı iPhone’larda bu bölüm “FaceID ve Parola” veya “TouchID ve Parola” bölümü içerisinde olabilir.)

Siri’yi kapatmanız telefonunuzu tam verimli kullanamamanızı sağlayabilir, fakat telefonunuz bu sayede güvende olacak. Bunun haricinde bu açık için bilinen herhangi bir çözüm ise bulunmuyor. Apple’ın yeni bir güncelleme ile bu açığı kapatması bekleniyor.

Kaynak: https://thehackernews.com/2018/10/iphone-lock-passcode-bypass.html