Hastane Ağını DDoS’ladı, 10 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Basit bir DDoS saldırısı 10 yıl veya daha fazla hapse yol açabiliyor.

Massachusetts eyaletinde yaşayan Martin Gottesfeld, 2014 yılında gençlere verilen tedavileri protesto etmek adına iki sağlık organizasyonunun bilgisayarlarına DDoS saldırıları gerçekleştirdi ve geçtiğimiz aylarda 10 yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

Aldığı 121 ay hapis cezasının yanı sıra, 34 yaşındaki Martin Gottesfeld, ABD Bölge Hakimi Nathaniel Gorton tarafından organizasyonlara verdiği zararlardan dolayı 443.000$ cezaya tabii tutuldu.

Martin, saldırıları anonim bir Hack grubu adına Boston Children’s Hospital ve kamu hizmeti olarak Massachusetts’de yaşayan genç, çocuk ve ailelere mental sağlık danışmanlığı yapan Wayside Youth & Family Support Network organizasyonlarına karşı gerçekleştirdi.

Nisan 2014’de yapılan saldırıda ele geçirilmiş 40.000’den fazla ağ üzerinden yapılan DDoS saldırıları Boston Children’s Hospital’in haricinde civardaki birçok hastaneyi de internetsiz bırakmıştı. Ayrıca Wayside Youth and Family Support Network’ünün bir haftadan uzun süre kapalı kalmasına neden olmuş ve firmanın müdahale çabaları altında 18.000$ civarında harcama yapmak zorunda bırakmıştı.

Boston Children’s Hospital, ağlarının 2 hafta kapalı kalmasından, günlük operasyonların düzgün bir şekilde yapılamamasından ve araştırma kapasitelerinin azalmasından dolayı 600.000$ dan fazla hasar görerek saldırıdan en zararlı çıkan hastane olmuştu.

Martin, eşiyle birlikte kaçmaya çalışırken ufak bir botun içinde 2016 Şubat ayında yakalanmıştı ve o zamandan beri gözaltındaydı. 2017 Ağustos ayında 2 farklı suçtan dolayı suçlu bulunmuştu. Bu suçlar; “koruma altında olan bilgisayarlara kasten komplo kurmak ve bu cihazlara hasar vermek” olarak geçiyor.

Martin, Justin Pelletier adlı bir gence, doktorların kötü muamelesinden dolayı saldırıyı protesto amaçlı yaptığını söylese de bir faydası olmadı.

Kaynak: https://thehackernews.com/2019/01/ddos-attack-anonymous-hacker.html