Hacker’ların Favori Kripto Para Birimi CoinHive Madencilik Hizmetine Kapanıyor

CoinHive, siber suçlular arasında popüler ve adı çıkmış bir tarayıcı madencilik sistemi, 9 Mart 2019’da sistemlerini kapatacaklarını açıkladı.

CoinHive’ın siber suçlulara yüzbinlerce dolar kazandırmış bir sistem olduğu biliniyor. Bu sistemde tarayıcı üzerinden madencilik yapılabildiği için hackerlar, hacklenmiş web sitelerine giriş yapan her cihazdan madencilik yapabiliyorlardı.

Kısaca özetlemek gerekirse; Geçtiğimiz yıllarda, siber suçlular web güvenlik açıklarından yararlanarak binlerce web sitesini hackleyip bu siteleri modifiye ediyorlardı. Modifiye ederken CoinHive’ın JavaScript tabanlı Monero (XMR) kripto para birimi madenciliği sistemini sitelere enjekte ediyorlar ve bu siteleri ziyaret eden kullanıcılardan maddi kazanç sağlıyorlardı.

Bu siteleri ziyaret eden milyonlarca kullanıcı, haberleri bile olmadan arka planda siber suçlular için madencilik yaparak onlara kazanç sağlıyorlardı.

CoinHive kapanma sebebini açıklarken internet tarayıcıları üzerinden yapılan madenciliğin artık “yeterli kazanç sağlamadığını” ve son zamanlarda yapılan değişikliklerden sonra kazancın azalmasıyla sistemi 9 Mart 2019 tarihinde kapatma kararı aldıklarını açıkladı.

CoinHive sitesindeki hesaplarında bakiyesi olanların da 30 Nisan tarihine kadar para çekimi yapabileceklerini bildirdi.

Aslında CoinHive website sahiplerine yasal bir para kazanma sistemi sağlamasına rağmen siber suçlular tarafından çok fazla kötü amaçlı kullanıldığı için güvenlik uygulamaları ve sistemleri CoinHive’ın sistemini “Şüpheli” olarak adlandırıyor.

Google, kullanıcıların bilgilendirilmeden madencilik yapılabilmesine karşı olduğundan Chrome Web Store’da tüm kripto madenciliği ile ilgili eklentileri geçtiğimiz yıl kaldırmıştı. Bundan birkaç ay sonra ise  Apple da App Store’da kripto madenciliği uygulamalarına yer vermeme kararı almıştı.

Kaynak: https://thehackernews.com/2019/02/cryptocurrency-mining-coinhive.html