Siber Uzayda ABD – Rusya Mücadelesi

ABD başkanlık seçimlerinde Trump’ın zaferini ilan etmesinden hemen sonra çeşitli komplo teorileri ortaya atıldı. Bunların arasında en çok ses getireni de Rusya’nın seçimlere siber uzay üzerinden müdahale etmesi iddiası oldu.

Devamını Oku

WhatsApp’taki Güvenlik Açığı!

Facebook’un mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, 2018’in başından itibaren, her gün bir milyardan fazla grup ve 65 milyardan fazla mesajla 1,5 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Bu kadar çok sohbet ile, çevrimiçi dolandırıcılık, söylentiler ve sahte haberler için potansiyel çok büyük. Tehdit aktörlerini kullanmak için bir silahlanma varsa, o zaman korunmak da zorlaşıyor bizim için.

Devamını Oku

BTK Siber Talimhane Kuruyor!

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), Türkiye’nin dört bir yanından yetenekli gençleri siber güvenlik operasyonlarında görev almak üzere kamuya kazandırmak için siber talimhane kuruyor.

Devamını Oku

IoT ile birlikte DDoS saldırıları geçtiğimiz yıl yüzde 97 oranında arttı

Siber güvenlik saldırılarında son 5 yıldır ezber bozan bir değişim olduğunu söyleyen Innovera CEO’su Gökhan Say, “Fidye yazılım ile birlikte sadece şirketler değil, bireysel kullanıcılar da ilk defa bilgisayarın bozulması dışında bir tehditle yüzleşmek zorunda kaldı: Siber suçlulara fidye ödemek!

Devamını Oku

Innovera, Bilişim 500’e göre bir kez daha lider Güvenlik Entegratörü oldu

Türkiye’nin lider kurumlarına siber güvenlik alanında danışmanlık, teknoloji tedariki ve saha hizmetleri sunan Innovera, BTHaber tarafından gerçekleştirilen İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması sonuçlarına göre toplam gelirlerini yüzde 40’ın üzerinde artırarak, bu yıl yine Türkiye’nin en büyük Güvenlik Entegratörü oldu.

Devamını Oku

Android’de Anti-Spoofing Özelliğiyle Yeni Biyometrik Kimlik Doğrulama

Google, Android işletim sistemi için biyometrik kimlik doğrulama mekanizmalarını her zamankinden daha güvenli hale getiren yeni bir sahteciliğe karşı koruma özelliği sunmayı planladığını duyurdu.

Devamını Oku

Popüler Uçuş Takibi Flightradar24 Veri İhlali!

Bir harita üzerinde gerçek zamanlı uçak uçuş bilgilerini gösteren dünyanın en popüler uçuş izleme hizmetleri Flightradar24’ten biri, 230.000’den fazla müşteri için şifreli e-posta adresleri ve şifreler içeren büyük bir veri ihlali yaşadı.

Blog veya sosyal medya hesapları aracılığıyla bu veri ihlali ile ilgili herhangi bir açıklayıcı bilgi olmadan, Flightradar24 bu hafta başlarında e-posta göndermeye başladı ve şifre sıfırlama bağlantısıyla şifrelerin değiştirilmesini istedi.

Şirket tarafından, yaptıkları güvenlik değerlendirmesi sonucunda hizmet altyapısında birden fazla güvenlik açığı tespit edildiğini, dolayısıyla hackerların bu açıklar üzerinden kullanıcı verilerine eriştiği açıklandı.

16 Mart 2016 tarihinden önce üye olmuş herkesin bu saldırıdan etkilendiği şirket tarafından doğrulandı. Yaklaşık 250.000 kullanıcının eposta adresi ve parolası sızdırıldı. Parolaların şifrelenmiş şekilde sızdırılmış olması, sızıntının kritiklik seviyesini bir nebze düşürmüş olsa da, etkilenen kullanıcı sayısı bir hayli fazla olduğunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Wikileaks’e Belge Sızdıran CIA ajanına 130 Yıl Hapis Talebi!

New York Güney Bölgesi Savcılığı eski CIA ajanı Joshua Shulte hakkında 130 yıla kadar hapis cezası talep etti. Schulte hakkında ABD’ye ait gizli ulusal güvenlik bilgilerini sızdırmak ve çocuk pornosu suçlarından dava açıldı.

Devamını Oku

Haftanın Kritik Güvenlik Açıkları – 29.06.2018

CVE-2018-8225
Windows DNS, Remote Code Execution
-High

CVE-2018-1040
Windows, DoS
-Medium

CVE-2018-11194
DR Series Disk Backup, Privilege Escalation
-High