Google’dan Üreticilere Güvenlik Güncellemesi Zorunluluğu

Android işletim sistemi kullanan cihazlar güvenlik konusunda diğerlerine göre biraz daha geride kalıyor.  Google tarafından sürekli olarak güvenlik yamaları geliştirilmesine rağmen, üreticilerin bu yamaları kullanıcılarına düzgün bir şekilde aktarmamalarından dolayı Android işletim sistemi kullanan cihazlar, sürekli bir hacklenme riski altında oluyor.

Buna çözüm olarak Google, Mayıs 2018’de yaptığı I/O Developer Konferansı’nda, Android işletim sistemini kullanan firmaların, güncellemeleri kullanıcılarına aktarmalarını zorunlu hale getirmeyi planladıklarını açıkladı.

The Verge ağının sızdırdığı yeni (henüz onaylanmamış) sözleşmeye göre Google ve üreticiler arasında yapılacak anlaşma şunları içeriyor: Üreticiler güvenlik güncellemelerini sağlamadığı sürece, ileride üretecekleri cihazlar için Google güvenlik sertifikalarını kaybedecekler.

Google bu sözleşmeyle Android üreticilerinin 2 yıl boyunca güvenlik güncellemesi yapmalarını zorunlu hale getiriyor. Ayrıca sözleşmeye göre güncellemelerin 90 gün içerisinde sunulma zorunluluğa da bulunuyor.

Henüz onaylanmamış olmasına rağmen, Google bu adımıyla milyonlarca Android kullanıcısının güvenlik problemlerini engelleyebilmek için çok büyük bir adım atacağa benziyor.

Kaynak: https://thehackernews.com/2018/10/android-security-updates.html