Google+ Kapatılıyor.

Google+, 500,000 kullanıcıya ait kişisel verilerin sızdırılmasının ardından kapatılıyor.

Binlerce Google+ üyesine ait kişisel verilerin, üçüncü parti geliştiricilere sızdırılmasının ardından Google, sosyal medya ağı Google+’ı kapatma kararı aldı.

Teknoloji devi Google’a göre, Google+’ın “People API” dosyası, üçüncü parti geliştiricilerinin 500.000’den fazla üyenin verilerine ulaşabilmesine izin verdi. Sızdırılan verilerin  içeriğinde ise kullanıcı adları, e-mail adresleri, meslekler, doğum tarihleri, profil fotoğrafları ve cinsiyete bağlı bilgiler bulunuyor.

Bu arada, Google+ sunucuları API kayıtlarını iki haftadan uzun süre tutmadığı için firma bu açıktan etkilenen üye sayısını tam olarak kesinleştiremiyor.

Fakat Google hiçbir geliştiricinin bu açıktan haberi olduğuna dair bir veri bulamadığını ve bu verilere ulaşabilecek 438 geliştiricinin verileri yanlış yönde kullandığına dair bir kayıt bulamadığını üyelerine bildirdi.

Google, kurumsal blogunda şu şekilde bir açıklama yaptı;

“2 hafta boyunca hatayı düzeltmek için yaptığımız detaylı analiz sonucunda, 500.000 civarında Google+ profili bu açıktan potansiyel olarak etkilendi. Yaptığımız analiz 438 civarında uygulamanın bu API’yi kullanmış olabileceğini gösterdi.”

Aslında bu güvenlik açığı 2015 yılından beri vardı ve Mart 2018 yılında tespit edildikten sonra düzeltildi. Ancak firma bu açığın halka açıklanmaması kararı aldı. (Facebook’un Cambridge Analytic skandalından dolayı halk tarafından baskı altına alındığı zamanlarda.)

Fakat Google güvenlik açığının teknik detaylarını ortaya çıkartmadı. Söz konusu güvenlik açığı, yakın zamanlarda üçüncü parti geliştiricilerinin Facebook üyelerinin kişisel verilerine erişmesine izin veren Facebook API’sindeki açıkla aynı benzerlikleri gösteriyor.

Güvenlik açığını kabul etmesinin yanı sıra Google, sosyal medya ağı Google+’ı kapatacağını ve Google+’ın kullanıcılardan yeterli ilgi çekmede başarısız olduğunun farkında olduklarını da belirtti.

“Google+’ın kullanıcı versiyonunda düşük kullanım var. Google+ kullanıcılarının %90’ı Google+’da 5 saniyeden daha kısa duruyor.

Tüm bu gelişmelerin sonucunda Google, Google+’ın kişisel kullanıcılar için olan kısmını Ağustos 2019 sonuna kadar kapatılması kararını verdi. Kurumsal üyeler için ise Google+ hizmetleri devam edecek.

Kaynak : https://thehackernews.com/2018/10/google-plus-shutdown.html