GİZEMLİ CİHAZ

Gizlilik ihlallerinin fazlasıyla gündemde olduğu bir dönemden geçiyoruz. Facebook’un izin almadan kullanıcıların verilerini seçim araştırmaları ve reklamlar için kullandığı ortaya çıkınca, tüm dünya veri güvenliğini tartışmaya başladı.

İngiltere’de emniyet güçlerinin arama iznine gerek duymadan, telefonlardaki her şeyi ortaya çıkartan cihazla ilgili bir video yayınlandı. Görüntülerde, cihaza bağlanan her telefonun silinmiş olsa dahi e-postaları, mesajları, video ve resimleri dahil her şey bir anda karşınıza çıkıyor.

İngiltere’den gelen bir dizi görüntü, genellikle emniyet güçleri tarafından kullanılan ilginç bir cihazın varlığını kanıtladı. Bu cihaz, herhangi bir veri limiti olmadan, cihazlardaki bütün bilgileri silinmiş olsalar dahi saniyeler içinde açığa çıkartıyor. Konum verileri, SMS’ler, e-postalar, fotoğraf ve videolar dahil her şey bir anda emniyet güçlerinin eline geçebiliyor.

BBC gazetecilerinin Victoria Derbyshire tarafından yapılan görüşmeler sonucunda açığa çıkan cihaz, şu anda İngiltere ve Galler’de en az 26 ekip tarafından kullanılıyor. BBC tarafından hazırlanmış videoya buradan ulaşabilirsiniz.