”FACEBOOK’U SİL” KAMPANYASI!

Facebook’un Kasım 2016’ da gerçekleşen ABD seçimlerinde Donald Trump’ın başkanlığını destekleyen veri analiz şirketi Cambridge Analytica’ ya 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerine izinsiz erişim sağladığına dair tartışmalar giderek artmaktadır.

Gelişmeler üzerine Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Facebook’taki kişisel verilerin kötü amaçlı kullanıldığına yönelik iddiaların detaylı bir şekilde soruşturulacağını açıkladı. Tajani ayrıca, Facebook’un kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg’i, söz konusu iddialara açıklık getirmesi için AP’de konuşma yapmaya davet etti. Benzer şekilde, İngiltere ve Amerikalı kanun yapıcılar da Zuckerberg’den konuyla ilgili kendilerine bilgilendirme yapması talebinde bulundu.

50 milyon kullanıcının hesap bilgilerini usulsüz şekilde sattığı ortaya çıkan Facebook’u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u sil” kampanyası başlattı. Twitter ve diğer sosyal medya mecraları üzerinden yürütülen kampanyada sosyal medya kullanıcıları, Mark Zuckerberg’e tepki göstererek diğer kullanıcıları da Facebook’u kapatma konusunda teşvik etmeye devam ediyor.