CARBANAK HACKER GRUBU LİDERİ “DENIS K.” İSPANYA’DA TUTUKLANDI!

Rus ve Ukraynalı uyruklulardan oluşan hacker grubu olan Carbanak, dünya çapında finans kurumlarından 1.24 milyar dolardan fazla para çaldığı ve daha sonra yasadışı kazançlarını Bitcoin (BTC) aracılığı ile akladığı iddia edilerek tutuklandı.

Kötü amaçlı yazılımlarla ATM’den para çeken çetenin lideri, İspanya polisi ve Europol tarafından sorgulandı. İspanya İçişleri Bakanlığı, şüphelinin Ukrayna uyruklu olduğunu ve isminin “Denis K.” olduğunu açıkladı. İsteyenler bankamatikten para çalma anlarını buradan izleyebilir.

Organize suç örgütünün ilk olarak 2013 yılından beri faaliyette olduğu belirtilirken toplam yüzden fazla finans kurumunu hedef aldığı ve işletme başına ortalama 14 milyon dolarlık soyguna imza attıkları açıklandı.

Müşterilere sahte mailler göndermek, banka sistemlerini ele geçirmek ve ATM’leri kontrol eden sunuculara erişmek gibi çeşitli faaliyetlerle hem müşterilerin paralarını hem de bankanın elinde tuttuğu paraları çalmayı başarmıştı. Dört yıldır Europol tarafından izleri sürülen örgüt üyelerinin Rusya’daki bütün bankalara saldırdığı ve bu bankaların yaklaşık 50’sini zarara uğrattığı biliniyor.