Apple, Yeni Güvenlik Çipi T2’yi Tanıttı

Apple yeni MacBook’ları için hackerların ve kötü niyetli uygulamaların, kullanıcıların konuşmalarını ele geçirmelerini engellemek için yeni gizlilik özelliğini tanıttı. Apple’ın yeni Macbook’larına eklediği T2 güvenlik çipi, kullanıcılar MacBook kapağını kapattığında mikrofonu fiziksel olarak kapatıyor.

Aslında yeni çip 2018 MacBook Pro modellerinde vardı, ama resmi olarak Retina MacBook Air çıktığı zaman duyuruldu ve geçtiğimiz günlerde T2 çipi güvenlik kılavuzu yayınlandı.

Bu kılavuzda;

“Bu donanım başka bir donanımla bağlantılı değil. Tamamen özgün bir donanım ve bu yüzden hiçbir uygulama ve hatta Apple’ın kendi dosyaları bile bu donanım üzerinde herhangi bir yetkiye sahip değil.” şeklinde bir açıklama geçiyor.

Bu yeni güvenlik sistemi cihaz kapalıyken kimsenin mikrofona ulaşamamasını sağlıyor, ama güvenliğimizin en düşük olduğu anda yani çalışırken veya cihazımız açıkken hiçbir engelleme yapamadığı için aslında çok da iyi bir sistem olduğu söylenemez.

T2 güvenlik çipi, yukarıda bahsettiğimiz özelliğin yanı sıra MacBook üzerindeki şifrelerinizin, parmak izi verilerinizin, depolama alanınızın ve bunun gibi bilgilerin daha iyi korunmasını sağlıyor.

Mac kullanıcıları hala Malware’lere açık durumda. Örneğin meşhur FruitFly Malware’i. Bu malware, laptop kapağı açıkken MacBook’unuzun kamerasını ve mikrofonunu açıp kayıt yapabiliyor.

Kaynak: https://thehackernews.com/2018/10/apple-macbook-microphone.html