Andromeda Botnet

Geçen yıl Andromeda botnetinin bir örneğini yürütmek için tutuklanan bir hacker olan Ar3s olarak da bilinen Sergey Yarets bu seferde gündeme geldi.

Bilindiği gibi Gamarue olarak da bilinen Andromeda kötü amaçlı yazılımı, 2011 yılının Eylül ayında kimlik bilgilerini çalma ve etkilenen bilgisayarlara başka kötü amaçlı yazılımlar da bulaştırma amacıyla oluşturulmuştu. Derin internette satılan suç donanımı Gamarue, yüksek düzeyde kişiselleştirme imkanı sağladığı için saldırgan çeşitli eklentiler kurup uygulayabiliyordu ve donanımdaki bazı eklentiler saldırganın sitelerdeki formlara girilen bilgileri çalmasına, ele geçirilmiş sistemleri kontrol etmesine imkan sağlıyordu.

Yargıcın düşüncesine göre Yarets’in Andromeda kötü amaçlı yazılımını, Belarus ve diğer BDT ülkelerindeki kullanıcıları etkilemekten kaçınacak şekilde yapılandırmasıydı.

Belaruslu herhangi bir kullanıcıya karşı herhangi bir zarar olmadığı için Yarets’in avukatı, serbest bırakılması gerektiğini savundu. Avukat ayrıca, Yarets’in BT bilgilerinin ülke çapındaki kullanıcılara verilecek zararları tamamen göz ardı ederek ülke çıkarına dayandırılması gerektiğini savundu.

“Bu dava, Sovyet sonrası ülkelerde siber suçluları yargılamak için bir çifte standardın diğer bir örneğidir, burada ülkelerkendi siber suçlularına farklı şekilde davranırlar, onlara adil cezalardan kaçınmaları ve sonra devletin çıkarları doğrultusunda kullanılmaları, uluslararası çabaların etkisiz hale getirilmesi Recorded Future güvenlik araştırmacısı Alexandr Solad ise bu olayı “siber suçlarla mücadele etmek için toplum” diyerek özetliyor.