Android’de Anti-Spoofing Özelliğiyle Yeni Biyometrik Kimlik Doğrulama

Google, Android işletim sistemi için biyometrik kimlik doğrulama mekanizmalarını her zamankinden daha güvenli hale getiren yeni bir sahteciliğe karşı koruma özelliği sunmayı planladığını duyurdu.

Parmak izi, IRIS veya yüz tanıma teknolojileri gibi biyometrik kimlik doğrulamaları, cihazların ve uygulamaların kilidini açma işlemini daha hızlı ve güvenli hale getirerek kolaylaştırıyor.

Her ne kadar biyometrik sistemler güvelik açısından çoğu kez kanıtlanmış olsa da çoğu biyometrik tarayıcıların saldırılara karşı savunmasız olduğu ve bu sistemleri kandırmak da oldukça kolay olduğu için bazı tuzaklara da sahiptir.

Google, bugün Android P tarafından sunulan biyometrik güvenliği iyileştirmek için daha iyi bir model olduğunu açıkladı. Böylece, mobil uygulama geliştiricilerinin, kullanıcıların verilerini güvende tutmak için uygulamalarındaki geliştirilmiş bir mekanizmayı entegre etmelerine olanak sağlandı.

Bunun yanı sıra, Google, geliştiricilerin, yeni eklenen iki metrik tarafından tespit edilen zayıf biyometrik kimlik doğrulamayı tamamen engelleyerek kullanıcılarında maksimum güvenlik sağlamak için uygulamalarında sağlam bir kimlik doğrulama mekanizması oluşturmak için kullanabilecekleri kullanımı kolay yeni bir BiometricPrompt API’si sunacak.