ABD İLE İRAN ARASINDAKİ GERGİNLİK!

Mabna Enstitüsü 2013’te kuruldu ve ABD’li savcılara göre şirket, İran araştırma kurumlarının bilgi çalmasına yardımcı olmak için kuruldu.

İran’ın Mabna Enstitüsünün ve 10 vatandaşının, siber saldırılar sonucu yaptığı veri hırsızlığından dolayı; ABD yönetimi yaptırım listesine eklemiştir.

Son dört yıl içinde devlet destekli korsan grubunun 22 ülkedeki 320’den fazla üniversiteye (ABD’de 144’ü) ve 30 terabayttan fazla akademik veri ve fikri mülkiyeti çaldığı iddia edildi. Grup, dünya çapında profesörlerin 100.000 e-posta hesabını ve bilgisayar sistemlerini hedeflemek için spear-phishing saldırıları yaptı.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Sigal Mandelker, konuya ilişkin açıklamasında, ABD’nin mülkiyet haklarının çalınmasına müsamaha gösterilmeyeceğini belirterek, “İran, ABD ve ortaklarına karşı kötü niyetli siber faaliyetler yürütüyor. İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC), siber saldırılar için yüzlerce üniversitenin sistemine veri çalmak amacıyla gizlice giren Mabna Enstitüsünü kullandı.” ifadelerini kullandı.