4 YILDIR SÜREN TWITTER AÇIĞI

Twitter, sosyal ağının yanlışlıkla bazı Android kullanıcılarının korumalı tweetlerini 4 yıldan uzun süredir açığa çıkarttığını itiraf etti.

Twitter’a ilk üye olunduğunda, varsayılan olarak tweetler herkese açık oluyor. Güzel yanı ise Twitter bilgilerinizi ve tweetlerinizi saklayıp saklamama kontrolünü size veriyor.

“Tweetlerini korumaya al” özelliği tweetlerinizi gizli yapmanıza ve birisi sizi takip etmek istediğinde o kişinin gizli içeriğinizi görüp görmeme yetkisi veriyor.

Twitter, “Yardım Merkezi” bölümündeki bir yazısında 3 Kasım 2014 tarihinden itibaren bir gizlilik açığının bulunduğunu ve bu açığın Twitter uygulamasını Android cihazlarda kullanan kullanıcıların haberleri olmadan “Tweetlerini korumaya al” özelliğini kapattığını açıkladı.

Bu açık sadece 3 Kasım 2014 ile 14 Ocak 2019 tarihleri arasında Twitter Android uygulaması üzerinden hesaplarının e-mail adresini ve telefon numarasını değiştiren kullanıcıları etkiledi.

Twitter’ın yaptığı açıklama şu şekilde;
“Bize olan güveninizi görüyor ve takdir ediyoruz. Bu olay yaşandığı için gerçekten üzgünüz ve bir daha yaşanmaması üzerine elimizden gelen her türlü çalışmayı yapıyoruz.”

Bu açıktan kaç kişinin etkilendiği Twitter’ın yaptığı açıklamalar arasında bulunmuyor. Ama açığın 4 yıl boyunca sürdüğünü göz önüne alacak olursak, bu zaman periyodunda kullanıcıların yüksek bir miktarının şifre veya e-mail değiştirmiş olabileceği çok olası.

Twitter, 14 Ocak’ta yaptıkları güncellemeden sonra bu açıktan etkilenen kullanıcıları bilgilendirdiklerini de belirtiyor.

Fakat Twitter kaç kullanıcının etkilendiğini onaylayamadığı için, Android cihazlarınızda Twitter kullanıyor ve “Tweetlerini korumaya al” özelliği açık olması gerekiyor ise profilinizden “Gizlilik ve Güvenlik” bölümüne gidip bir daha kontrol etmenizde yarar var.

Bu arada bilgisayar ve iOS cihazlardan Twitter’ı kullanan kullanıcılar bu açıktan hiçbir türlü etkilenmedi.

Kaynak: https://thehackernews.com/2019/01/twitter-privacy-settings.html