2018’in En Zararlı Yazılımları

2018 henüz bitmedi fakat en zararlı yazılımlar kendilerini ortaya koymuş gibi gözüküyor.
Webroot tarafından yazılan bir rapora göre en zararlı yazılımlar arasında üç adet büyük Botnet var.

Network ağındaki tüm cihazlara sızabilen Emotet bu listenin en başında yer alıyor. Peşinden ise kandırma üzerine geliştirilmiş bir yazılım olan Trickbot geliyor. İki yazılım tipi de sık sık görülen fidye tarzı malware olarak kullanılabiliyor. Listede üçüncü sırada ise kurbanlarını farklı yerlerden etkileyebilen Zeus Panda bulunuyor.

AlienVault, Botnet üzerine yayınladıkları raporda çok geniş bir ağa yayılabilen, uzaktan yönetilebilen ve sürekli kendini değiştirdiği için ortaya çıkarılması zor olduğundan dolayı 2018’in ilk yarısının en tehlikeli sistemi olduğunu söylüyor.

Chris Doman (AlienVault tehdit mühendisi): “Bakış açısına göre en tehlikeli yazılımlar değişebilir, Botnet’ten daha tehlikeli yazılımlar tabiî ki var. Ama güvenlik tarafı gittikçe iyileşiyor. Güvenliğin gelişmesi Hacklemek kadar “cool” olmadığı için öne çıkmıyor. İnsanların fark etmediği birçok kötü yazılım yapıldı ama bunları görmüyoruz. Çünkü güvenlik sistemleri bunları daha ortaya çıkmadan engelliyor” diyor.

Bu senenin en tehlikeli 10 yazılımının çıktığı ülkeler ise;

  • Kuzey Kore (2),
  • Rusya (3),
  • İran (2),
  • Çin (2) ve
  • Hindistan (1)

olarak gösteriliyor.

Webroot raporuna göre bu listedeki Malwareler genellikle ağlara yayılan ve fidye isteyen tipte Malwareler. Ayrıca 2018’in en tehlikeli fidye Malwareleri; Crysis/Dharma, GandCrab ve SamSam olarak bildiriliyor.

AlienVault güvenlik savunucusu Javvad Malik: “Güvenlik alanında bilgilerin artık çok kolay ulaşılabilir ve medyada göz önüne alınmaya başlaması güvenlik sektörü için çok iyi bir gelişme ve bu tarz bilgilendirmeler gerçekten faydalı” diyor.

*Botnet: “Robot” ve “network” sözcüklerinin birleşiminden türetilmiş bir bilgisayar terimidir. Çok sayıda kullanıcının internete bağlı cihazlarına sızabilen ve suçlunun uzaktan yönetebildiği bir bot ağı organize eden kötü amaçlı yazılımlardır.

Kaynak: https://www.darkreading.com/attacks-breaches/worst-malware-and-threat-actors-of-2018-/d/d-id/1333157